Równanie hodowcy (z ang. breeders’ equation) to nic innego jak wzór na reakcję na selekcję w przeliczeniu na rok coraz częściej prezentowany z uwzględnieniem przyrostu depresji inbredowej:
R = (ostrość_selekcji * dokładność_oceny_wartości_hodowlanej * genetyczne_odchylenie_standardowe ) / odstęp_międzypokoleniowy ) – przyrost_depresji_inbredowej
Równanie hodowcy pokazuje, że aby zwiększać postęp hodowlany należy zwiększać ostrość selekcji oraz tak wybierać relację dokładności oceny wartości hodowlanej do odstępu międzypokoleniowego by uzyskać największą reakcję na selekcję. Dobór relacji tych parametrów to zadanie dla tworzących program hodowlany, którzy często mogą decydować, czy opłaca się czekać dłużej na więcej informacji w celu zwiększenia dokładności oceny zwierząt kosztem zwiększania odstępu międzypokoleniowego.
Dodatkowo w równaniu hodowcy uwzględnia się przyrost depresji inbredowej co jest konsekwencją coraz większego zinbredowania doskonalonych populacji. Chodzi o to by coraz wyższe wartości hodowlane zwierząt rzeczywiście mogły się w pełni ujawnić, co nie jest w pełni możliwe gdy populacje są zinbredowane.
© Tomasz Strabel