Ostatnia modyfikacja dnia 15 lutego, 2025
Międzynarodowa ocena wartości hodowlanej to obliczanie wartości hodowlanych, których wyniki odnoszą się do specyfiki populacji danego kraju. Może być realizowana na dwa zasadniczo różniące się sposoby:
- Przeliczanie wartości hodowlanych obliczanych w uczestniczących w międzynarodowej ocenie krajach i zwracanie międzynarodowych wartości hodowlanych, które uwzględniają informacje na temat zwierząt zebrane w innych krajach. Głównym celem takiej oceny jest uzyskanie ocen wartości hodowlanych zwierząt po raz pierwszy ocenionych w innych krajach. Ułatwia to hodowcom znajdowanie najlepszych genetycznie zwierząt uzyskanych w innych programach hodowlanych.
- Obliczanie wartości hodowlanej w jednym miejscu (kraju) na podstawie informacji zebranych w wielu krajach. W tym przypadku chodzi o powiększenie ocenianej populacji dzięki czemu ocena wartości hodowlanej może stać się dokładniejsza i tańsza (jeden ośrodek obliczeniowy wykonuje zadanie dla kilku populacji). W przypadku genomowej wartości hodowlanej dla małych populacji przyłączenie do większych może być jedynym sposobem na korzystanie z tego typu oceny.
Przykładem pierwszego wariantu jest ocena wartości hodowlanej prowadzona przez Interbull. Przykładem drugiego scenariusza może być ocena flamandzkiej części populacji krów holsztyńskich w Belgii jaką realizuje się w Spółdzielni CRV w Holandii, lub nordycka ocena holsztynów prowadzona wspólnie dla Danii, Finlandii i Szwecji przez NAV. W inny sposób prowadzona jest wspólna ocena dla ras mięsnych – patrz projekt Interbeef.© Tomasz Strabel