Metoda jednego kroku

Ostatnia modyfikacja dnia 4 lutego, 2025

Metoda jednego kroku (z ang. Single-Step method) to metoda oceny genomowej wartości hodowlanej, w której jednocześnie wykorzystuje się zarówno obserwacje fenotypowe, rodowód i informacje wynikające z genotypu zwierząt. Bazuje ona na metodzie BLUP i wykorzystuje macierz spokrewnień genomowych H zamiast tradycyjnej macierzy spokrewnień.

Jednym z twórców metody jest prof. Ignacy Misztal, który jako pierwszy pokazał możliwości jej wykorzystania w ocenie wartości hodowlanej u wielu gatunków zwierząt gospodarskich.

Metoda jednego kroku jest standardową metodą stosowaną w ocenie wartości hodowlanej, gdy wszystkie osobniki ze zmierzonymi wartościami cechy są zgenotypowane  a analizowana populacja stosunkowo nieduża.

W przypadku bydła mlecznego, gdzie do oceny wartości hodowlanej wykorzystuje się nie tylko wyniki kontroli użytkowości i genotypy krajowe ale także genotypy współdzielone w ramach międzynarodowych konsorcjów dla których informacją na temat użytkowości są wyniki międzynarodowej oceny wartości hodowlanej prowadzonej przez Interbull, wprowadzenie takiej oceny jest dużo bardziej złożone. Jednakże obecnie wiele krajów opracowało już sposób realizacji tego podejścia i wdraża je do praktyki, gdyż jej wyniki prowadzą do dokładniejszej oceny wartości hodowlanej.

© Tomasz Strabel